Wprowadzanie dobrego rytuału i właściwej higieny snu dziecka

Regularny tryb życia to klucz do ogólnej równowagi życiowej dziecka oraz całej rodziny, jak i jednocześnie do dobrze przespanych nocy. Dlatego też podążając za niemowlęciem należy w miarę możliwości ustabilizować tryb życia naszej pociechy uwzględniając jej wewnętrzne potrzeby i jak najbardziej możliwie pogodzić to z trybem życia całej rodziny. A później tylko się tego trzymać 🙂
Dziecko, które chodzi spać w ciągu dnia i wieczorami o tej samej porze, po pary tygodniach jest wręcz„ zaprogramowane” i zawsze mniej więcej w tym samy czasie będzie zmęczone. Jego zegar biologiczny już się na to przestawi.
Tak samo ważne jest wyznaczanie przez rodzica pór jedzenia posiłków, jak i aktywności maluszka. Jeżeli dzień nie przebiega harmonijnie, dziecko traci ustalony rytm i staje się niespokojne. Do zaburzeń snu bardzo często dochodzi u niemowląt i małych dzieci, którym rodzice nie ustalają żadnego rytmu i do ich decyzji pozostawiają, kiedy będą jadły a kiedy spały. A patrząc zdroworozsądkowo jak taki maluszek może decydować sam o sobie i o tym co dla niego najlepsze? To my powinniśmy kierować dzieckiem od pierwszych dni życia oczywiście w poczuciu miłości i zrozumienia podążając za jego rozwojem i delikatnie nim sterując.
To wy rodzice powinniście decydować o której godzinie wasze dziecko idzie spać, nie odwrotnie 🙂
Dziecko nie ma wpływu na rządzące nim mechanizmy wewnętrzne, jednak czynniki zewnętrzne w dużej mierze zależą od rodziców. Wszystkie synchronizatory zewnętrzne pozwalają się dziecku odnaleźć w porządku dnia. Dają poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Synchronizatorem jest każda powtarzająca się czynność, na podstawie której można ustalić rytm i porządek dnia dziecka.
Rytuały i rutyna w życiu dziecka są bardzo ważne, ponieważ nadają sens temu, co dzieje się w otoczeniu. Wprowadzenie Łatwego Planu daje dziecku ugruntowane poczucie bezpieczeństwa, a macierzyństwo przestaje być chaotyczne. Potrzeby dziecka stają się czytelne i proste do odczytania dla rodzica, a z kolei dziecko nie jest marudne i płaczliwe, wręcz przeciwnie jest pogodne i spokojne. Wszystkie czynności w regularnych odstępach czasu następują przewidywalnie po sobie.
Plan dnia porządkuje opiekę nad noworodkiem i proponuję wprowadzać go już od pierwszych dni życia maluszka. Ułatwia również interpretację komunikatów dziecka. Wszystkim członkom rodziny daje poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności zdarzeń. Przyzwyczaja dziecko do naturalnego porządku dnia: aktywności, snu oraz zaspokajania potrzeby głodu.
Jestem w stanie zbudować taki indywidualny plan dobrych nawyków i higieny snu dla waszego dziecka uwzględniając potrzeby całej rodziny. Dużo łatwiej będzie Wam rodzicom interpretować płacze dziecka nie podając przy tym smoczka, o którym mam bardzo złe zdanie i mam nadzieję, że tak jak pomału mija mit diety matki karmiącej czy zakładania niemowlęciu czapek w upalny dzień, tak samo minie moda na podawanie dziecku smoczka jako złotego środka na „niby uspokojenie” dziecka, tłumacząc wszystkim na około, że nasz mały ssak ma po prostu silny odruch ssania. Nie będziecie głosić wymówek od prawie narodzenia, że wasz maluszek ma kolki, bolące brzuszki, później ząbki, skoki rozwojowe czy inne cuda. Nie będzie was to dotyczyło, ponieważ poznacie potrzeby dziecka i będziecie w stanie zupełnie naturalnie i spokojnie je zaspokoić zanim zacznie ono na dobre płakać.